Jak zrobić buciki .

Kilka osób prosiło mnie , żeby podać „przepis” na buciki dla niemowlaka.

Ja robię je tak :

robię 13 oczek łańcuszka , na schemacie jest tylko 11 oczek , ale 2 trzeba dodać będzie to pierwszy słupek. Okrążamy według rysunku 3 razy słupkami, będzie to spód bucika czyli podeszwa. W pierwszym okrążeniu mamy 28 słupków, w drugim  – 36 słupków , a w trzecim – 48 słupków.

Następne okrążenie : słupki , szydełko wbijamy tak jak widać na zdjęciach , nie umiem nazwać jak , bo jestem samoukiem i nie znam się na książkowych określeniach . Myślę że osoby umiejące robić na szydełku powinny rozszyfrować o co mi chodzi…

    

od spodu wychodzi to tak

pierwsze okrążenie

  

drugie       i trzecie  

oczko na szydełku musimy mieć z boku robótki , bo teraz będziemy zawracać i będzie to wierzch bucika .

 

tu musimy  „gubić” , na takim odcinku mam 16 słupków tzn. 2 słupki , jedno pole ominąć,( widoczne na 2 zdjęciu ) znowu 2 słupki i znowu 1 ominąć itd.

Potem robimy 8 słupków, ale je razem przerabiamy

     

Następne okrążenie to 37 słupków, już naokoło bucika….

Potem , na przodzie bucika gubimy tak , żeby w następnym okrążeniu było 33 słupki.

następnie robimy tzw. „okienka” , czyli słupek i dwa oczka łańcuszka , słupek i 2 oczka łańcuszka itd.  musi być tych „okienek 16 . Robimy 2 rzędy  „okienek.” Jeżeli by było tych okienek nieparzyście to by było źle przełożyć sznurówkę czyli tasiemkę , bo musimy bucik zawiązać inaczej będzie z nóżki spadał….. na zdjęciu na razie  założyłam żółtą nitkę … .. dla sprawdzenia czy jest dobrze….

   

potem robimy ozdobę w kształcie takiej fali … ale nie musi być taka …..( wydaje mi się że to jest za „grube” i za bardzo odstające, ale nie z każdej włóczki wychodzi takie )   , można wymyślić coś innego według własnego gustu….

     

Teraz jeszcze kwiatuszek na wierzch bucika ……

  

6 oczek łańcuszka zamykamy w kółko , robimy 20 słupków i zamykamy . Robimy płatki i doszywamy kwiatuszek z koralikiem na buciku…. oczywiście może być bez kwiatka lub z inną ozdobą ,

  

I jeszcze spód bucika ….

Życzę miłej pracy przy bucikach.

Bardzo przepraszam  za bardzo złą jakość zdjęć , ale chwilowo nie mogę korzystać z aparatu  te zdjęcia były robione komórką.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *